واکنش تند مقامات اروپایی به درخواست پارلمان انگلیس برای تغییر توافق برگزیت

نمایندگان بریتانیایی روز سه شنبه به ترزا می نخست وزیر این کشور دستور دادند تا مذاکرات مجددی را با رهبران اروپایی با هدف تغییر توافق فعلی برگزیت آغاز کند تا جایگزین توافق فعلی جنجالی در خصوص مرز ایرلند شود.

حالا نگاه ها در جریانات برگزیت با نگرانی به بروکسل دوخته شده است. البته اولین واکنش ها به این درخواست پارلمان لندن حاکی از نه قاطع اتحادیه اروپا دارد.

“دونالد تاسک”، رئیس شورای اروپایی بعد از رای گیری روز گذشته پارلمان لندن سریعا مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت را رد کرده و سخنگوی وی گفت: طرح موسوم به  Backstop بخشی از توافق خروج است و این توافق نمی تواند مجددا مورد مذاکره قرار گیرد. شورای اروپایی در ماه دسامبر هم در این نکته موضع آشکاری داشت.

“امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه هم در واکنش به این درخواست پارلمان لندن اظهار داشت که توافق انجام شده درباره برگزیت بهترین توافق ممکن است و مجددا قابل مذاکره نیست.

“گوی فرهوفشتادت”، مذاکره کننده ارشد و هماهنگ کننده برگزیت در پارلمان اروپا هم این تصمیم پارلمان لندن که برگزیت بدون توافق را رد کرده تمجید کرده و با این حال در پیامی توئیتری اعلام کرد که ما در طرف ایرلند و توافق برگزیت ایستاده ایم.هیچ اکثریتی برای اینکه این توافق و طرح موسوم به  Backstop را دوباره بگشاییم و یا سسست کنیم وجود ندارد.

دولت ایرلند هم بر لزوم پایبندی به توافق برگزیت در فرم فعلی آن تاکید کرد.

افزودن دیدگاه