مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان خبرداد: بارگیری و تخلیه ۱۰۰هزار تُن کالا طی۶ ماهه نخست سال جاری در آستارا

۱۹حسین چراغی بعد از ظهر یکشنبه در جریان بازدید مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری آذربایجان از منطقه ویژه اقتصادی آستارا در جمع خبرنگاران اظهارکرد: بندر آستارا با رشد ۵۷ درصدی در زمینه تخلیه و بارگیری در صدر بنادر شمال کشور قرار دارد.

وی با بیان اینکه آستارا در بخش صادرات بسیار موفق عمل کرده است، افزود: در شش ماهه نخست سال جاری حدود ۱۰۰ هزار تُن کالا در بندر آستارا تخلیه و بارگیری شده است که ۸۰ تُن آن را صادرات تشکیل می دهد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با بیان اینکه بندر آستارا از ظرفیت بسیار خوبی در حمل و نقل دریایی و صادرات کالا به جمهوری آذربایجان و همچنین  کشورهای سی آی اس برخوردار است، گفت: بنادر استان گیلان در زمینه حمل و نقل دریایی و تبادلات تجاری، ترانزیت، صادرات و واردات کالا با کشورهای همسایه دارای پتانسیل های خوبی بوده و افزایش و تقویت آن در دستور کار قرار دارد.

چراغی با اشاره به پتانسیل های خوب گیلان در حوزه گردشگری و سفرهای دریایی با کشور جمهوری آذربایجان، خاطرنشان کرد: سالانه شاهد سفر بیش از ۴۰ هزار نفر از اتباع جمهوری آذربایجان به ایران هستیم که این حجم از سفر در قالب سفرهای گردشگری و دریایی است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به حمل و نقل ترکیبی و اهمیت آن برای توسعه اقتصادی منطقه، افزود: حمل بار توسط ریل به جاده و دریا دارای اهمیت اقتصادی بسیاری است و در استان گیلان نیز تلاش های لازم برای توسعه حمل و نقل از ریل به دریا و بالعکس و همچنین ریل به جاده در مسیر کریدور شمال به جنوب، کشورهای سی آی اس و کشورهای همسایه از جمله عراق و ترکیه برای انتقال کالا در حال است.

وی رایزنی در راستای توسعه سفرهای دریایی بین باکو به آستارا و باکو به انزلی را یکی از محورهای گفتگو مقامات دو کشور در این سفر عنوان کرد و گفت: فعال شدن این دو مسیر در حوزه حمل و نقل مسافر برای دو کشور حائز اهمیت است و امیدواریم با همراهی بخش های خصوصی دو کشور این دو خط مسافری برای اولین بار در شمال کشور راه اندازی شود.

افزودن دیدگاه