راهبردهای حوزه سلامت در گیلان تشریح شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک-رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در این نشست با اشاره به تدوین برنامه راهبردی در دانشگاه، اظهار داشت: این مهم بر مبنای اصول علمی بنا نهاده شد و می تواند یک الگوی مناسب از یک سازمان پیشرو ارایه نماید.

دکتر یوسف زاده چابک با بیان این که دانشگاه در سنوات گذشته از جایگاه واقعی خود دور مانده بود، خاطر نشان کرد: امروز وجود یک نگاه جامع در تدوین برنامه راهبردی، منجر به ارتقای شاخص ها، در تمامی حوزه ها شده است. وی با اشاره به چشم انداز دانشگاه علوم پزشکی گیلان، پیشرو بودن در دانشگاه های نسل سوم، گفت: در حال حاضر، دانشگاه در مسیر مرزهای دانش حرکت کرده و در این زمینه، حرف برای گفتن دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: ارتقا شاخص های فناوری سلامت، بهبود شاخص های بهداشتی درمانی، کسب مقام دوم کشور از نظر زیرساخت های پژوهشی، نشانگر روند رو به رشد دانشگاه است.

دکتر یوسف زاده چابک، استقرار نظام ارجاع الکترونیک را مهمترین برنامه وزارت بهداشت در حوزه بهداشت دانست و افزود: دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با ارتقای بستر IT و مدیریت اطلاعات بیمارستانی و نیز همکاری و همراهی معاونت های درمان، بهداشت و  ITتوانست این مهم را بر اساس نقشه درمان استان، استقرار دهد، به طوری که دانشگاه، امروز در لیست ۵ دانشگاه کشور از نظر استقرار نظام ارجاع قرار دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تصریح بر این که با تدوین نقشه جامع درمان، مسیر آینده بهداشت و درمان استان مشخص است، یادآور شد: احداث مگاهاسپیتال و بیمارستان جامع، برای مردم رشت مدنظر قرار دارد، در این خصوص پورسینا، به عنوان مرکز جامع تروما و رازی نیز به عنوان مرکز سرطان و بیماری های خاص، به کار خود ادامه خواهند داد.

وی با اشاره به مناسب نبودن فضای فیزیکی حوزه سلامت گیلان، اذعان کرد: تجمیع خدمات ستادی و درمانی در یک مجموعه، علاوه بر مدیریت منابع، سرعت دانشگاه را جهت تحقق برنامه های استراتژیک، سبب خواهد شد. در این زمینه، توسعه زیرساخت های آموزشی چون راه اندازی مرکز مهارت های بالینی، مرکز آزمون الکترونیک و توسعه رشته های آموزشی و …  در دستور کار قرار گرفته است و تا سال آینده، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، پس از تهران، بالاترین ظرفیت را در آزمون الکترونیک از آن خود خواهد کرد.

هم گرایی و هم افزایی بین واحدها، دستاورد مهم برنامه راهبردی حوزه سلامت در گیلان است

این مقام مسوول در بخش دیگری از سخنان خود، هم افزایی و هم گرایی در بین واحدهای مختلف دانشگاه را یکی از دستاوردهای مهم دانشگاه در راستای استقرار برنامه راهبردی، خواند و تاکید کرد: بی شک همراهی، همدلی را نیز به همراه دارد.

 وی در ادامه مرجعیت علمی، راه اندازی مرکز پیوند کبد، راه اندازی رشته سلولی و ملکولی، توسعه رشته های PHD ساماندهی منابع انسانی و مالی، توسعه خدمات الکترونیک سلامت، وجود یکپارچگی در سامانه های مختلف آماری، راه اندازی مرکز تحلیل آمار و خرید متمرکز دارو و تجهیزات را از دستاوردهای اخیر دانشگاه برشمرد و افزود: در این میان، توجه به مقوله غذا، سال ها در معاونت غذا و دارو به دست فراموشی سپرده شده بود، در لیست فعالیت های مهم قرار گرفت.

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک با اشاره به بدهی مالی دانشگاه در سال ۹۵، تاکید کرد: امروز در سومین سال اجرای برنامه راهبردی، بدهی دانشگاه به درآمد ها نزدیک شده و در واقع اگر تعهدات دولت محقق می شد، چه بسا وضعیت بهتری را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: دانشگاه در نظر دارد تا سال ۱۴۰۴ به استقلال مالی برسد، در حال حاضر، علی رغم بحران مالی در کشور، دستیابی به این مهم در حال محقق شدن است  و این از دستاوردهای برنامه راهبردی است.

نگاه جامعه نگر بهبود سطح خدمات را موحب می شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نگاه جامع نگر به همه حوزه های سلامت در حیطه فرهنگی، اجتماعی، درمانی، آموزشی، پژوهشی، توسعه مدیریت منابع و غذا و دارو را موجب بهبود خدمات در همه سطوح دانست و افزود: مدیریت متمرکز دارو و تجهیزات، افزایش بهره وری منابع انسانی، گسترش فعالیت های دانشجویی، توجه به مقوله کارآفرینی، گسترش فعالیت های بین الملل، عضویت در اتحادیه دانشگاه های خزر و توجه به توریسم سلامت را از فعالیت های مهم انجام شده از زمان عملیاتی شدن برنامه راهبردی می باشد.

دکتر یوسف زاده با ابراز خرسندی از گام های برداشته شده در راستای ارتقای سلامت استان، خاطرنشان کرد: ایجاد بستری مناسب برای نگهداری از نهال دستاوردهای برنامه راهبردی، بسیار مثمرثمر است. اکنون زیربنای مناسب پایه ریزی شده است، در ادامه مسیر، همت و تلاش همه کارکنان، می تواند در شکل گیری این بنا موثر باشد. بحران ها همیشه زودگذر هستند اما نکته حایز اهمیت، گذر از این مرحله بدون آسیب است.

 وی در ادامه، آموزش و پژوهش را نقطه قوت دانشگاه خواند و خاطرنشان کرد: پایمردی در جهت تحقق اهداف دانشگاه می تواند نهال ارزشمند راهبردی را حفظ کند و به بالندگی برساند، در این زمینه مدیریت هزینه ها و بازمهندسی فرایندها برای رسیدن به حداکثر راندمان و کارایی باید سرلوحه فعالیت مدیران قرار بگیرد.

این مقام مسوول، ساماندهی املاک و مستقلات دانشگاه را یکی از برنامه های مهم در حیطه مدیریت مالی دانست و تاکید کرد: توجه به بهینه سازی منابع مالی باید در راس فعالیت های حوزه بهداشت قرار بگیرد و حوزه پژوهش دانشگاه باید با توسعه فناوری سلامت، به جای مصرف کننده، تولید کننده باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان سخنان خود، با بیان این که برنامه راهبردی بر حسب شرایط  قابل تغییر است، از همه کارکنانی برای پیشبرد برنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تلاش کردند، تقدیر کرد و افزود: دل همه مردم، به تلاش های ما گرم است و ایجاد رضایتمندی مردم مهمترین هدف برنامه راهبردی دانشگاه است.

گفتنی است؛ هشتاد و هشتمین برنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، صبح امروز با حضور ریاست، معاونان و صاحبان فرایندها، برگزار شد و طی آن، ضمن بررسی برنامه راهبردی حوزه معاونت های تابعه، اهم سیاست های این برنامه تشریح شد.

افزودن دیدگاه