رئیس شورای شهرستان سیاهکل :برخی دوست ندارند خدمات عمرانی دولت را ببینند

دولت روحانی با شعار رفع تحریم ها و ایجاد اقتصاد شناور و همچنین برقراری ارتباط پویای بین المللی سکاندار ریاست جمهوری ایران اسلامی شد. او ابتدا اولین قدم خود را در جهت تثبیت بازار ایران برداشت و توانست بازار لجام گسیخته ایران را کنترل نماید و انصافا با رفع تحریم های بی رحمانه جهانی در جهت تقویت بنیه اقتصادی ایران گام برداشت و برجام ، جان تازه ای به اقتصاد ایران بخشید اما مخالفت ها ی داخلی از یک سو وروی کار آمدن ترامپ از سوی دیگر، همه رشته ها را پنبه کرد و روز از نو، روزی از نو . این باعث شد در کنار تحریم ها ثبات بازار به یکباره بهم بخورد و صدای خرد شدن استخوان مردم در طی چند ماه گذشته شنیده شود. پیمان قلی زاده که عضو حزب مردم سالاری ، عضو ستاد دکتر روحانی ، رئیس شورای اسلامی شهرستان سیاهکل،هنرمند و همچنین رئیس شورای بخش دیلمان و پیر کوه می باشد،طی گفتگویی با همای گیلان ضمن دفاع ازعملکرد عمرانی دولت روحانی ،مهمترین مشکل این دولت را عدم شفاف سازی عملکرد مسئولین عنوان کرد .

اینک با هم پای صحبت وی می نشینیم:
س:آقای قلی زاده عملکرد دولت روحانی در بخش عمرانی را چگونه توصیف می کنید؟
ج:من نمی فهم چرا عده ای دلواپس، که درپیاده سازی اهداف دشمن برای ناکارآمد نشان دادن دولت دست دارند ، این همه کارهای مفید و خوب دولت را نمی بینند ، ولی اگر کوچکترین ضعف و مشکلی در جایی پیدا شود آن را چنان ناجوانمردانه بزرگ نمایی می کنند که انگار دولت ، کشور را به نابودی کشانده است .
با توجه به همه هجمه های تبلیغاتی وسیع و گسترده که علیه رئیس جمهور وجود دارد و این که انواع مشکلات و تحریمها و کارشکنی های داخلی و خارجی ،مشکلات پیش روی دولت را چندصد برابر کرده ، باز دولت در دادن خدمات و بودجه به روستاها و شهرها کوتاهی نکرده و در اجرا و به سرانجام رساندن پروژه های ملی و زیرساختی ،همه توانش را به کار گرفته و موفق عمل کرده است .
حالا جریان چیست که عملکرد دولت به چشم نمی آید ،نمی دانم.
واریز چهار میلیارد تومان ارزش افزود از سوی دولت برای شهرستان سیاهکل
س: به نظر شما نقاط قوت عملکرد دولت روحانی چیست ؟
ج: من آمارارائه می دهم که عملکرد دولت روحانی در چنین شرایطی خوب بوده است به طور مثال در طول ده ماهه گذشته سال ۹۷ یعنی تا پایان دی ماه ، ارزش افزوده واریزی به شهرستان سیاهکل مبلغ : ۰۰۰ ,۰۰۰ , ۵۱۴ , ۳۵ ریال معادل سه میلیارد و پانصدو چهارده میلیون تومان بوده است که از این مبلغ واریزی به
۱ : شهر دیلمان ۰۰۰ , ۰۰۰ , ۵۶۵ , ۲ ریال معادل دویست و پنجاه و شش میلیون پانصد هزار تومان .
۲ : شهر سیاهکل ۰۰۰ , ۰۰۰ , ۳۰۶ , ۱۶ ریال معادل یک میلیارد و ششصد و سی میلیون و ششصد هزار تومان .
۳ : دهیاریهای بخش مرکزی وبخش دیلمان وپیرکوه جمعا۰۰۰ ۰۰۰ , ۹۰۷ , ۱۳ ریال معادل یک میلیارد و سیصد و نهُ میلیون و هفتصد هزار تومان .
۴ : روستاهای فاقد دهیاری جمعاً :
۰۰۰ ۰۰۰ ۷۳۶ , ۲ریال معادل دویست و هفتاد و سه میلیون و ششصد هزار تومان می باشد .
۵ : مبلغ ۰۰۰ , ۰۰۰ , ۰۰۰ , ۱۲۰ ریال معادل دوازده میلیارد تومان جهت ایجاد اشتغال روستایی جذب شهرستان شده است .
این مبلغ جدای مبالغ پروژه های عمرانی دیگر از قبیل راه ، آب ، منابع طبیعی ، محیط زیست ، کمیته امداد ، بنیاد مسکن ، جهاد کشاورزی و واریزی های دیگر ادارات می باشد که اگر جمع بندی کلی صورت بگیرد ،حداقل بالغ بر یک صد میلیارد تومان کمک دولت به نهادها و سازمانها جهت ارائه خدمات عمرانی و فرهنگی ، ورزشی ، زیست محیطی ، گردشگری ، اشتغالزایی ، محرومیت زدایی و موارد دیگر در سال ۹۷ می باشد .
حال چرا نمی شود خدمات قابل لمسی را در شهرستان رویت کرد ؟و انجام ندادن خدمات صادقانه و شفافیت و یا احیاناً اطلاع رسانی درست مسئولین شهرستانی به مردم در خصوص هزینه کرد مبالغ دریافتی چه ارتباطی با رئیس جمهور دارد ؟ باید ببینیم ضعف کار در چیست و برای اصلاح آن گام برداریم .
عدم شفاف سازی ازسوی مسئولین ،مهمترین عامل ندیدن خدمات دولت

به عنوان مثال ، من فعلا کاری به درآمد شهرداری سیاهکل از طریق عوارض و مباحث دیگر ندارم ، اگر همین ارزش افزوده را درست برنامه ریزی و هزینه کنند ، می تواند بخشی از مشکلات عمرانی شهر را ساماندهی نماید ، من نمی دانم دوستان ما در شورای شهر و شهردار محترم سیاهکل این مبلغ را در کجا و به چه نحوی هزینه کرده یا نکرده اند ویا اینکه تصمیم دارند که برای پروژه خاصی هزینه کنند ، باید شفافیت و اطلاع رسانی گردد تا مردم در جریان امور قرار بگیرند ، با توجه به شعار دوستان در انتخابات و جلسات برای ایجاد اتاق شیشه ای ،هنوز مردم در خصوص وضعیت شهردار و شورای شهر سیاهکل در ابهامند و بارها در جلسات مختلف با ما از دوستان گلایه داشتند ، هر چند ما ، از زحمات دوستان تقدیر و تشکر می کنیم ، اما بدلیل شفاف نبودن خیلی موارد و به جهت پاسخ دادن به مردم ،نیازمند اطلاع رسانی شفاف شورای شهر می باشیم .
برای اینکه مردم از خدمات ارائه شده مطلع شوند چه باید کرد؟
همه مسئولین باید نسبت به عملکرد خود شفاف سازی نمایند چیزی که متاسفانه از آن امتناع می نمایند.به طورمثال ارزش افزوده ی مربوط به روستاها که به حساب دهیاریها واریز می شود جهت ارائه کارهای عمرانی است و اگر با درایت و مدیریت صحیح هزینه گردد ،می تواندسالانه بخشی از نیاز روستاها را در خصوص امورعمرانی برطرف نماید و عملا پیامد آن رضایت مندی مردم از عملکرد دوستان شورا و دهیار و در نهایت دولت می باشد. البته ناگفته نماند که بعضی از دهیاریها پول آن چنانی برایشان واریز نمی شود و دریافت عوارض چندانی هم ندارند -که باید به آنها کمک شود – ولی بعضا شنیده و دیده شده است که بعضی از شوراها واریز این مبالغ را که قابل توجه می باشد ، برای مردم شفاف نکرده بلکه بیان داشته اند که اصلا از طرف دولت ریالی به حسابهایشان واریز نشده است که چندین نمونه در این خصوص داشتیم که برای شفاف سازی مجبور شده ایم در آن روستاها پرینت حساب بعضی از دهیاران را جهت واریز مبالغ دولتی به رویت مردم آن روستا برسانیم .
س: چرا در برخی روستا ها خدمات خوبی مشاهده نمی شود ؟
ج:بخشی از مطالبات هم پیگیری شورا و دهیار را می طلبد که واقعا اکثر شوراها و دهیاران ما در این امر ضعیف عمل می کنند و از پیگیری کارهای اداری زود خسته شده واز ادامه مطالبات تا رسیدن به مقصود بی خیال می شوند . در بعضی از روستاهاهم اختلافات مابین شوراها و دهیار، باعث انجام نشدن کارهای عمرانی می شود که خود به خود حقوق مردم توسط منتخبین خودشان ضایع می شود و ما این موارد را زیاد داشتیم و نمونه آن در روستای خود من بود که البته پس از یک سال و نیم با گذشت و سازش اعضاء بالاخره ختم به خیر شد ، اما همین امرباعث شد تا حداقل بالای یک سال رفع مشکلات مردم و پیگیری امور عمرانی روستا عقب بیفتد یا به کندی انجام شود. بنابراین اگر می خواهیم پیشرفت کنیم اولین مقوله داشتن پول نیست ، بلکه داشتن تفاهم و گذشت بین اعضای شورا و دهیار و شهردار می باشد . من خواهشم از دوستان شورا و دهیار و شهرداران این است که با مردم صادقانه سخن بگویند و اگر دهیار و شورایی با دولت همسو نبود با این روش نادرست دولت را تخریب نکند .
دفاع ازعملکرد خوب دولت دفاع از کلیت نظام است از عمکلرد بد دولت هم باید نقد شود
س:آیا شما نسبت به شفاف سازی عملکردحوزه کاری خود اقدام کرده اید؟
ج: اینکه ما بارها در مطالباتمان دنبال شفاف سازی ازسوی مسئولین بوده و هستیم دقیقاً به خاطر این است که از خدمات ارائه شده دولت دفاع شود ، دفاع از عملکرد خوب دولت ،دفاع از کلیت نظام است و همچنین ازعملکرد بد و ناصحیح هم باید نقد کرد ولی نقد باید منصفانه باشد ، برای تهمت زدن و تخریب نباشد ، به خاطر این که دولت درحد توانش خدمات ارائه نموده است . اما ما مسئولین پائین دست در ارائه و هزینه درست و شفاف سازی آن کوتاهی کرده ایم ، و همین عدم اطلاع رسانی و برنامه ریزی صحیح ما باعث نارضایتی مردم گردیده است ، مردم ما مردم شریفی هستند ولی ما قدردانی نکرده ایم .
اگر نظارت درست صورت گیرد و سلسه مراتب اداری و قانونی رعایت شود مطمئناً خروجی خدمات به مردم بهترمی شود
اگر نظارت درست صورت گیرد و سلسه مراتب اداری و قانونی رعایت شود مطمئناً خروجی خدمات به مردم بهتر و نگرانیهای همکاران در دهیاریها و شورا و شهرداریها کمتر خواهد شد . با توجه به این که شوراها موظف به ارسال یک تصویر از مصوباتشان بر اساس قانون به شوراهای فرادست هستند و نامه نگاریهای ارسالی از استانداری و فرمانداری، شورای بخش و شهرستان و استان به همکاران شورا در این مورد، مهم است ما هنوز بعد از پنج دوره شورایی نتوانسته ایم شوراها را پایبند به اجرای این قانون نمائیم . حال ایراد کار از کجاست واقعا جای بحث دارد . آن وقت می خواهیم این گونه دنبال مطالبه گری باشیم ؟ ما باید اول خودمان را درست کنیم بعد دنبال اعتراض به عملکرد دیگران باشیم .

مطمئناً اگر مصوبات شوراها به شوراهای فرادست ارسال گردد علاوه بر جلوگیری ازبعضی از موارد قانونی رعایت نشده که احتمال دارد حقوقشان را ضایع کند ، می تواند در ارائه مشورت و نظر بهتر در جهت اجرای یک طرح و پروژه و پائین آوردن هزینه های جاری آن کمک کند .
منطقه گردشگری میاندشت و لاریخانی مربوط به بخشداریست نه شهرداری

س:آیا منطقه گردشگری میاندشت و لاریخانی در حوزه کاری بخشداری است یا شهرداری ؟اخیرا رئیس شورای شهر دیلمان در مصاحبه ای گفته بود که این منطقه در حریم شهر دیلمان قرار دارد نظرتان چیست؟
ج:در خصوص بحث هایی درباره میاندشت و لاریخانی که آیا متعلق به شهر دیلمان می باشد یا خیرباید بگویم که برای ما در شورای بخش و شهرستان این بحث ها مهم نیست و راهکارهای پیشرفت و توسعه و ترقی شهرستان سیاهکل در اولویت اول می باشد ، ولی به هرحال هرشهر و روستایی برای خودش حریمی دارد که باید پایبند به آن باشد ، با این تفاسیر میاندشت ، صوفیان سر و لاریخانی محدوده بخش است و دارای کد آبادی که زیرمجموعه شورای بخش دیلمان و پیرکوه است و هم اکنون نیز صدور و تایید نامه های اداری و پروانه ساختمانی این آبادیها توسط شورای بخش و بخشداری صادر می شود و حریم شهر دیلمان چهارصد متر بالاتر از جایگاه پمپ بنزین جدید در حال احداث می باشد و حتی دروازه قرآن نیز در محدوده بخش احداث گردیده ، مگر این که شورای شهر و شهردار محترم دیلمان بخواهند نامه نگاریهای اداریشان را انجام دهند جهت حذف کد آبادی و خارج کردن نقشه آن در تقسیمات کشوری و الحاق آن به محدوده قانونی شهر که آن مبحث دیگری است ، البته بیان این مطالب جهت روشن شدن موضوعی است که این روزها مردم از ما سئوال می کنند و ما جهت عمران و آبادانی بخش دیلمان و پیرکوه نیازمند همکاری دوستان شورای شهر و شهردار دیلمان هستیم و با توجه به صحبت هایی که با شهردار انجام پذیرفت و این که رئیس محترم دادگستری تاکید داشتند جهت پیشگیری ازوقوع جرم و ارائه خدمات به مسافرین نوروزی باید تا قبل ازعیدمکان سرویس های بهداشتی و جایگاه خدمات دهی لاریخانی آماده شود و انجام این مهم را به شهردار تفویض نمودند، ما نیز برای پیشبرد کار اعتراضی نداشتیم و به دوستان جهت ارائه خدمات کمک خواهیم کرد و خواهشمندیم که بعضی از دوستان زیاد به این موضوع دامن نزنند که شورای بخش درخصوص واگذاری لاریخانی به شهرداری دیلمان سکوت کرده است ، چون هیچ واگذاری ای وجود نداشته ، اولا کل آن منطقه متعلق به منابع طبیعی است و بعدش هم جایگاه خدماتی آنجا به اندازه پانصدمترمربع در اختیار میراث فرهنگی است که جهت واگذاری به بخش خصوصی و یا شهرداری طبق ضوابط اداری خودشان مختار می باشند و شورای شهر و شهردار دیلمان ملکی از حوزه بخش را متصرف نشده است که نیازمند ورود شورای بخش یا بخشدار باشد.
کارخانه سیمان حتی در دادن حداقل خدمات برای رفع معضلات بوجودآمده کوتاهی کرده است
س:نظرتان در مورد وجود کارخانه سیمان در بخش دیلمان چیست؟
ج:درخصوص کارخانه سیمان بارها مطرح کرده ایم که ما به بودن این کارخانه اعتراض داشته ایم ، چون باور داریم که برای مردم بخش دیلمان و پیرکوه و حتی شهر سیاهکل هیچ سودی ندارد هر چند که عده ای سعی دارند ، ما را متقاعد کنند اگر ده عیب دارد صد مزیت دارد ولی این صحبت ها در حد گفتار است و خودشان هم می دانند که دارند به مردم دروغ می گویند ، کارخانه حتی در دادن حداقل خدمات برای رفع معضلات بوجود آورده خودش در بحث محیط زیست ، راه ، کشاورزی ، گردشگری و غیره هم کوتاهی جدی دارد. اگر یک دهم مبلغ ساخت این کارخانه برای گردشگری هزینه می گردید هم ایجاد اشتغال چند برابری داشت و هم یک صنعت پاکتر بود .
با توجه به این که کارخانه دارای آلایندگی است ولی اعلام می کنند که آلایندگی ندارد . ما ایمان کامل داریم که آلایندگی کارخانه بسیار بالاست.
مدیران کارخانه سیمان هیچ وقت حاضر نشدند به تعهداتشان عمل کنند
مدیران کارخانه سیمان هیچ وقت حاضر نشدند به تعهداتشان عمل کنند و همیشه وقت خریدند. ولی با همه این مباحث در حال حاضر آبی است که ریخته شده است پس باید تحمل کنیم ، لذاحداقل کاری که کارخانه می تواند برای مردم منطقه انجام دهد دادن ماهانه چند تن سیمان به شهر وبخش با مدیریت بخشدار و شهردا رجهت انجام پروژه های عمرانی بخش دیلمان و پیرکوه است -که بیشترین آسیب را از وجود کارخانه می بینند – واین کار به صورت مداوم انجام پذیرد ، برای کارخانه هم هزینه ای ندارد ، این حداقل انتظار ما از کارخانه سیمان است که همیشه جهت نهادینه کردن این موضوع مدیران کارخانه سیمان طفره رفته اند .
س:سخن پایانی؟

در پایان از استقبال گرم مردم شهرستان سیاهکل از کاروان دولت تدبیر و امید و رئیس جمهور محترم جناب دکتر روحانی کمال قدردانی را داریم ، من در جاده ازبرم مشغول تصویربرداری بودم و موج عظیم جمعیت سیاهکل که با ماشینهای شخصی پلاک سیاهکل با عکس آقای روحانی و پارچه بنفش در حال حرکت به سمت لاهیجان بودند را می دیدم ، واقعا احساس غرور داشتم که با همه مشکلات و کم و کاستی ها مردم به استقبال مهمانشان می رفتند ، درست است که آقای روحانی رئیس جمهور ماست ولی در استان گیلان و شهرستان سیاهکل و لاهیجان مهمان ما بودند و همیشه بزرگان گفتند مهمان حبیب خداست و با خودش روزی می آورد و قطعاً آقای رئیس جمهور منشا خیر بودند و با لطف خداوند و کمک دولت ،پروژه های متعددی در سطح استان افتتاح گردید و همچنین کلنگ خیلی از پروژه ها بر زمین زده شد و مبالغ قابل توجهی اعتبار برای استان درنظرگرفته شد.
در پایان جا دارد تا از استاندارمحترم دکتر سالاری و پرسنل پرتلاش استانداری و همچنین از فرماندار خوب شهرستان جناب مهندس صوفی و پرسنل فرمانداری ، خانم میراعلمی بخشدار بخش مرکزی ، آقای دکتر آریامنش بخشدار بخش دیلمان و پیرکوه ، دادگستری محترم شهرستان ، نیروهای امنیتی و انتظامی ، شورای تامین ، مسئولین ادارات ، دهیاران و شوراها ، اعضای حزب مردم سالاری ، اعتماد ملی ، مشارکت های مردمی ، اعتدال و توسعه و احزاب دیگر شهرستان که در این همایش استقبال ، واقعا سنگ تمام گذاشتند نهایت تقدیر و تشکر را داشته باشم و امیدوارم که بتوانیم با کمک و همدلی و همراهی راه پیشرفت و توسعه شهرستان سیاهکل را هموار نموده و گامی موثر برداریم.

منبع: همای گیلان

افزودن دیدگاه